Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

8 listopada uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie wzięli udział w inspirującej akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości przeprowadzonej w Bibliotece Publicznej w Żurominie. Zajęcia przeprowadzone zostały na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza.

Celem akcji jest:

– promocja czytelnictwa;

– rozbudzanie zainteresowania historią Polski;

– zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną;

– włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości;

„Mirabelka” – to pełna nadziei, wiary i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Wspólnie z dziećmi próbowaliśmy zdefiniować słowo miłość.

Uczniowie w skupieniu wysłuchali fragmentów książki, z których poznali historię mieszkańców kamienicy pana Friedmana, a szczególnie Dorki, Chaima i ich synka Noamka. W opowieści przewijają się obrazy wojny i okupacji. Ważne miejsce w tej historii ma także tajemnicza postać Pani Ireny, która wyprowadza dzieci za mur getta. Warsztaty ilustrowane były prezentacją multimedialną. Następnie przeprowadziliśmy quiz . Bardzo cieszy nas to, że dzieci odpowiadały prawie bezbłędnie na zadawane do tekstu pytania.

Na zakończenie spotkania dzieci  wykonały mirabelkowe drzewo pamięci, na którym umieściły swoje dłonie z papieru. Na wielu z nich znalazły się również przemyślenia dotyczące życia i zasad postępowania. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały dyplom klasowy za udział w akcji czytelniczej.