Spotkanie po wakacyjnej przerwie

Po wakacyjnej przerwie spotkały się uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy PMBP w Żurominie. Bardzo nas cieszy, że grono naszych Klubowiczek się rozrasta, jest już nas 14. Tematem dyskusji na spotkaniu była książka włoskiego noblisty Dario Fo pod tytułem „Córka Papieża”.

Kim była tytułowa postać z powieści? Słynna Lukrecja Borgia?

Lukrecja była dzieckiem kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI i jednej z jego luksusowych kurtyzan. Otrzymała staranne wykształcenie, miała być dobrze wychowaną panienką.
Miała 12 lat, gdy po raz pierwszy posłużyła ojcu do osiągnięcia politycznych celów. Wydał ją za mąż i był świadkiem nocy poślubnej. Z pierwszym mężem sam ją rozwiódł, drugiego zamordował, na trzeciego wybrał kobieciarza i syfilityka.
Mimo przeciętnej urody stała się symbolem rozbuchanych żądz erotycznych i rozwiązłego stylu życia. Oskarżana o kazirodcze stosunki z ojcem i bratem nazywana była „największą kurtyzaną Rzymu”.
Lukrecja od zawsze fascynowała artystów, to im zawdzięcza wizerunek kobiety demonicznej. Taką znamy ją z głośnego serialu Rodzina Borgiów, który Dario Fo zaatakował jako „skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią”.
Maestro staje w obronie Lukrecji. Swą książkę oparł na źródłach, m.in. na autentycznych listach córki papieża. Odnalazł w nich raczej kobietę łagodną, uwikłaną w okrutną grę ojca i odważną niż femme fatale. To jej – po raz pierwszy w dziejach − oddaje głos w swojej mistrzowskiej powieści.  

 Główna bohaterka choć była bardzo kontrowersyjną postacią to jednak jej historia okazała się wspaniałym tematem do dyskusji Książka bardzo ciekawa, godna polecenia.