NOC BIBLIOTEK

W Powiatowo- Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie 5 października odbyła się po raz trzeci NOC BIBLIOTEK. Uczestnikami akcji byli seniorzy, członkowie DKK dla młodzieży i dorosłych. Tegoroczne hasło ogólnopolskiej akcji to: Znajdźmy wspólny język.

Naszym gościem specjalnym był pan Romuald Koperski, polski podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista, rekordzista Guinnessa.

Podczas spotkania pan Romuald opowiadał bardzo interesująco o swoich wyprawach przez Syberię. Prelekcji towarzyszył pokaz slajdów dotyczący zimowej podróży. Pisarz przebył ją samochodem wojskowym w towarzystwie dwóch innych podróżników.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy np. że na Syberii rzeki, które zimą zamarzają, stają się drogami, że na tamtych terenach temperatura osiąga nawet -70 C i wtedy o życiu decyduje benzyna i ogień. Podróżnik wspomniał o spotkaniach z miejscową ludnością, zwłaszcza o Czukczach. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć przepiękne zdjęcia, na których uwiecznione zostały m.in.: zimowe krajobrazy Syberii.

Później nasz gość wyświetlił uczestnikom film ukazujący jak samotnie pokonał Atlantyk 6-metrową łodzią.

Na spotkaniu można było nabyć książki autorstwa Koperskiego wraz z autografem. Spotkanie z panem Romualdem wywarło na uczestnikach duże wrażenie!

Później wszyscy zregenerowali siły przy wspólnym poczęstunku. Po chwili odpoczynku i wspólnych rozmowach chętnych zaprosiliśmy do gry karcianej – Flirt z Markiem Hłaską w 85 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci pisarza, przygotowaną specjalnie na tegoroczną noc bibliotek. Było literacko i wesoło! Dziękujemy wszystkim uczestnikom wieczornego spotkania i zapraszamy za rok na kolejną NOC BIBLIOTEK.