Program “Moja Woda” – pieniądze na zagospodarowanie wód opadowych

Celem programu “Moja Woda” jest zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody opadowe lub roztopowe z nieruchomości nie będą odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, kanalizacji ogólnospławnej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, na ulice, place itp.).

Program Priorytetowy „Moja Woda”

Cel programu:

Ochrona zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej oraz podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu i zagrożeń naturalnych.

Beneficjenci:

Osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami  nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny , z wyłączeniem nieruchomości, dla których udzielono już dofinansowania z Programu Priorytetowego „Moja Woda”.

 

Forma i intensywność dofinansowania

Dotacja do 80% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia i nie więcej niż 5 000,00 zł na jedno przedsięwzięcie.

 

Termin naboru wniosków

Nabór ciągły od dnia 01.07.2020 r. do dnia 31.05.2024 r. lub do czasu rozdysponowania puli środków.

Rodzaje przedsięwzięć oraz kategorie kosztów kwalifikowanych:

  1. 1) Wsparciem finansowym mogą zostać objęte przedsięwzięcia, które doprowadzą do zatrzymywania i zagospodarowania wody opadowej w obrębie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody opadowe lub roztopowe z nieruchomości nie będą odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, kanalizacji ogólnospławnej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, na ulice, place itp.).
  2. 2) Dofinansowaniu podlegać będzie zakup, montaż , budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych  i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, takich jak:

a)  przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,

b)  instalacja rozsączająca,

c)  zbiornik retencyjny szczelny lub infiltracyjny:

•   zbiornik retencyjny nadziemny otwarty od 2 m3 pojemności,

•   zbiornik retencyjny nadziemny zamknięty od 1 m3 pojemności (w przypadku zbiorników o pojemności mniejszej niż 2 m3  wymagane jest aby w ramach dofinansowania zostały zakupione minimum 2 szt.),

•   zbiornik retencyjny podziemny zamknięty od 2 m3 pojemności,

d)  elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Sposób składania wniosków

W celu złożenia wniosku o dofinansowanie należy:

1)  Założyć konto w Portalu Beneficjenta na stronie https://portal.wfosigw.pl (nie dotyczy wnioskodawców posiadających już konto w portalu beneficjenta). Po aktywacji konta będzie można się zalogować i korzystać z portalu.

2)  Pobrać, a następnie wypełnić aktywny formularz PDF wniosku o dotację dla osób fizycznych na realizację przedsięwzięć mających na celu zwiększenie retencji wody opadowej i roztopowej ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW dostępny po zalogowaniu w Portalu Beneficjenta. Po zakończeniu wypełniania należy sprawdzić poprawność wpisanych danych,

3)  Wysłać wypełniony formularz wniosku do Funduszu za pomocą „SKRZYNKI PODAWCZEJ – PDF”– dostępnej w Portalu Beneficjenta,

4)  Wydrukować wypełniony formularz wniosku, czytelnie podpisać i dostarczyć wraz z dokumentami wymienionymi w spisie wymaganych załączników, znajdującym się na ostatnich stronach formularza wniosku, do siedziby Funduszu lub przesłać pocztą tradycyjną na adres Biura Funduszu lub Wydziału Zamiejscowego, w zależności od miejsca lokalizacji nieruchomości, na której realizowane będzie przedsięwzięcie 

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (centrala)

Adres:
ul. Ogrodowa 5/7, 00-893 Warszawa
tel. (22) 504 41 00, fax (22) 504 41 39
Obsługuje powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, sochaczewski, warszawski, warszawski zachodni, wołomiński, żyrardowski

Wydział Zamiejscowy w Ciechanowie
Adres:
ul. Mickiewicza 7, 06-400 Ciechanów
tel. (23) 672 14 69, fax (23) 672 14 69 w. 25
Obsługuje powiaty: ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski, pułtuski, żuromiński

Wydział Zamiejscowy w Ostrołęce
Adres:
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 38, 07-410 Ostrołęka
tel. (29) 760 03 32, fax (29) 760 03 32 w. 106
Obsługuje powiaty: miasto Ostrołęka (pow. grodzki), makowski, ostrołęcki, ostrowski, wyszkowski

Wydział Zamiejscowy w Płocku
Adres:
ul. Stary Rynek 20, 09-400 Płock
tel. (24) 231 33 80, fax (24) 231 33 85
Obsługuje powiaty: gostyniński, płocki, sierpecki

Wydział Zamiejscowy w Radomiu
Adres:
ul. 25 Czerwca 68, 26-600 Radom (zmiana adresu od 16.05.2018 r.)
tel. (48) 360 78 33, 887 448 323, fax (48) 368 00 87
Obsługuje powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński

Wydział Zamiejscowy w Siedlcach
Adres:
ul. Asłanowicza 18, 08-110 Siedlce
tel. (25) 640 43 60, fax  (25) 640 43 65
Obsługuje powiaty: garwoliński, łosicki, miński, siedlecki, sokołowski, węgrowski

Dostarczone (w wersji elektronicznej oraz papierowej) formularze wniosków muszą posiadać taką samą sumę kontrolną umieszczoną w dokumencie.

Ocenie będą podlegać tylko te wnioski, które wpłynęły w terminie naboru, zostały zarejestrowane w Funduszu w formie elektronicznej (aktywny PDF) i złożono w Biurze Funduszu ich podpisaną papierową wersję (z tożsamą sumą kontrolną).

Za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu do Funduszu papierowej wersji wniosku.

Informujemy również, iż terminy zakończenia naborów mogą ulec zmianie lub też nabór wniosków może zostać wstrzymany, o czym będą Państwo informowani poprzez portal beneficjenta oraz stronę internetową www.wfosigw.pl.

 

Wypłata dofinansowania

W przypadku pozytywnej decyzji w sprawie dofinansowania, Beneficjentowi zostaje przesłane pismo z informacją o przyznaniu dofinansowania na warunkach określonych we wniosku o dofinansowanie (co będzie stanowiło zawarcie umowy).

Wypłata przyznanego dofinansowania nastąpi po przedłożeniu przez Beneficjenta wniosku o płatność, zgodnego z formularzem zamieszczonym na stronie internetowej Funduszu wraz z wymaganymi załącznikami w szczególności, oryginałami faktur/rachunków lub innymi równoważnymi dokumentami księgowymi wraz z dowodami zapłaty (jeśli płatność nie była dokonana gotówką), kserokopią protokołu odbioru końcowego poświadczoną „za zgodność z oryginałem” lub protokołem z samodzielnego montażu, dokumentacji fotograficznej realizowanego przedsięwzięcia (wykonanej na różnych etapach realizacji).

Żródło: https://portal.wfosigw.pl/informacje-o-programie