Warsztaty w ramach projektu “Human Smart Cities”

13 lipca odbył się warsztat diagnostyczno-wydobywczy z elementami technik, metod i narzędzi skupionych wokół koncepcji design thinking jako działania procesowego. Uczestnikami warsztatów byli reprezentanci Młodzieżowej Rady Miasta. Młodzież pracowała nad zagadnieniem pt.: „Inteligentne namioty w dobie pandemii”

Uczestnicy korzystali ze Slack do pracy zespołowej (w dwóch kanałach prywatnych, nie dostępnych dla osób nie zaproszonych do członkostwa w danym kanale), a następnie dzielili się opiniami i wnioskami poprzez komunikator głosowy zoom.us. Uczestnicy byli podzieleni na 2 zespoły i obydwa zespoły wzajemnie dla siebie opracowywały rozwiązania dotyczące głównego zagadnienia.

Narzędzia jakie wykorzystano w zakresie warsztatów to m.in. bezpłatny video komunikator zoom.us, darmowa usługa internetowa oparta na chmurze zawierająca zestaw narzędzi i usług służących współpracy zespołowej Slack.

Metody i techniki pracy wykorzystywane w praktyce: metoda burzy mózgów (np. tzw. brainwriting), wywiad jakościowy (część zajęć poświęcona była sztuce zadawania otwartych pytań pozwalających na uzyskanie od rozmówcy dłuższych wypowiedzi), design thinking, klocki Lego wykorzystywane do pobudzania kreatywnego myślenia. Ponadto omówieniu, bez przećwiczenia w praktyce podlegały inne formy burzy mózgów w tym: scamper, coffee table, philips 6/6, a także mapa empatii, a przy tym zaprezentowane były efekty wykorzystywania klocków Lego w prototypowaniu rozwiązań w zakresie korzystania z design thinking.

Prowadzącym warsztaty był dr hab. inż. Mariusz Kostrzewski, profesor uczelni (Wydział Transportu w Politechnice Warszawskiej)

Warsztaty odbyły się w ramach projektu realizowanego przez samorząd w partnerstwie z Politechniką Warszawską pn. Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”