Piątek z naukowcami

W piątek 4 października w Chamsku gościła grupa naukowców w Politechniki Warszawskiej. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej, oprócz uczniów i nauczycieli wzięli w nim również udział mieszkańcy. Wizyta zespołu z Politechniki była związana z projektem Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców pn. „Zwiększenie udziału mieszkańców Żuromina w procesie zarządzania, monitoringu środowiskowego oraz kreowania wizji rozwoju miasta poprzez pobudzenie geopartcypacji społecznej”, który to Gmina i Miasto Żuromin realizuje wspólnie z Politechniką.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się na czym polega projekt i jakie ma przynieść efekty. Głównym jednak założeniem wydarzenia było zebranie przez naukowców informacji od uczestników spotkania. Odbyły się więc zajęcia warsztatowe. Uczestnicy pracowali w trzech grupach. W tych najmłodszych poprzez gry i zabawy goście z Politechniki starali się dowiedzieć co przeszkadza małym mieszkańcom miejscowości. Próbowano scharakteryzować jakość powietrza, pochodzenie jego zapachu oraz cechy charakterystyczne. Były również eksperymenty. Mówiono o segregacji odpadów i problemach związanych ze śmieciami oraz aplikacji mobilnej, przygotowanej dla mieszkańców Chamska. Przy pomocy aplikacji można wskazać gdzie nieładnie pachnie i jakie jest natężenie danego zapachu.

Celem spotkania było włączenie społeczności do aktywnego planowania działań związanych z realizacją projektu. Bo zgodnie z brzmieniem nazwy projektu: “Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”, to właśnie mieszkańcy mają uczestniczyć aktywnie w szukaniu różnych rozwiązań.

Na zakończenie wszyscy otrzymali prezent – plecak.