30 osób z 4 kontynentów próbowało rozwiązać problem uciążliwości zapachowej w Żurominie

Rat Reley to ogólnoświatowa, trzydniowa „sztafeta” interdyscyplinarnych prac projektowych. W ostatniej edycji wzięły udział zespoły projektowe z 6 kontynentów realizujące kilkanaście wyzwań zgłoszonych przez ośrodki miejskie na całym świecie. Jednym z wyzwań był problem uciążliwości zapachowej spowodowanej intensywną produkcją zwierząt hodowlanych zgłoszony przez Urząd Gminy i Miasta Żuromin. Temat ten był realizowany w 6 turach projektowych przez interdyscyplinarne zespoły: Politechniki Warszawskiej, która zdefiniowała problem w lokalnym kontekście prawnym, gospodarczym, demograficznym i kulturowym. Uniwersytetu w Sao Paulo (Brazylia), którego zadaniem było, wygenerowanie zestawu pomysłów na rozwiązanie problemu i wybór innowacyjnych rozwiązań, Design Factory Korea w Seulu – opracowanie prototypowego rozwiązania, Uniwersytetu Aalto (Finlandia) – testowanie i modyfikacje prototypu, Design Factory New Zealand – propozycja alternatywnego rozwiązania, Warsaw Design Factory – ewaluacja opracowanych propozycji.

W rozwiązywaniu problemu uciążliwości zapachowej w Żurominie w sumie wzięło udział ponad 30 osób z różnych kontynentów. Poszczególne grupy kontaktowały się i wymieniały informacje za pomocą mediów społecznościowych, gromadząc materiały we wspólnym repozytorium internetowym.

Propozycje zgłoszone przez międzynarodowe zespoły projektowe to m.in.:

– Stworzenie żywej, wielopoziomowej bariery roślinności nasadzeniowej efektywnie pochłaniającej uciążliwe zapachy i stanowiącej zarazem element dekoracyjny krajobrazu. Pomysł ten został zgłoszony przez studentów Uniwersytetu w Sao Paulo, zmodyfikowany zaś z uwzględnieniem europejskich warunków klimatycznych i glebowych przez zespół Aalto University w Finlandii

– Opracowanie okularów wykorzystujących sensory zapachu i technologię Augmented Reality (tzw. rzeczywistości rozszerzonej). Okulary te pozwalają na swego rodzaju konwersję zmysłów umożliwiając „zobaczenie” zapachu. Prototypowe urządzenie pozwala na postrzeganie w barwach żółtych obszary ze średnim nasileniem odoru, zaś w barwach czerwonych – z intensywnym nasileniem. Jest to realizacja idei określonej przez zespół z Nowej Zelandii jako „CLEAN IS GREEN, RED IS DEAD”