Usuń niebezpieczny azbest!

Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi.

Azbest ma korzystne właściwości, takie jak: odporność elastyczność, sprężystość, miękkość, jest niepalny i ma niskie przewodnictwo elektryczne. Te cechy azbestu spowodowały, że był on stosowany do produkcji wyrobów budowlanych, rur, kształtek do kanałów wentylacyjnych, instalacyjnych i kominowych. Najbardziej popularny w Polsce jest eternit, stosowany jako pokrycie dachów.

Każda płyta azbestowo – cementowa zawiera do 13% rakotwórczego azbestu. O ile płyta w stanie nienaruszonym jest w miarę bezpieczna, to gdy ulegnie uszkodzeniu lub gdy jest niewłaściwie eksploatowana bądź niefachowo usuwana, to staje się bardzo groźna. Włókna azbestu zaczynają pękać, tworzyć ostre igły, które z powietrzem przedostają się do płuc i nie mogą być stamtąd w żaden sposób usunięte. Prowadzi to do wielu chorób.

Jeżeli chcesz potwierdzić, czy w Twojej nieruchomości lub gospodarstwie jest azbest, skorzystaj z usługi firmy, która zajmuje się oznaczeniem azbestu w materiałach. Najlepiej wyszukać ją na stronie www.bazaazbestowa.gov.pl

Ważna jest inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest. Przedsiębiorca(w tym osoba prawna, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jednostka samorządu terytorialnego) i osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą jest zobowiązana do:

  • okresowego sporządzania “oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest” i przechowywania jej łącznie z dokumentacją. Wzór formularza oceny znajduje się na stronie www.bazaazbestowa.gov.pl
  • wypełniania i składania corocznie do 31 stycznia “informacji o wyrobach zawierających azbest” – dla każdego obiektu z osobna. Informację sporządza wykorzystujący wyroby zawierające azbest w 2 egzemplarzach – jeden egzemplarz przedkłada się w formie pisemnej do właściwego urzędu. Wzór informacji znajduje się na www.wcm.mazovia.pl (karta 5.08.) oraz www.bazaazbestowa.gov.pl. Na usunięcie ze swojego gospodarstwa lub nieruchomości wyrobów zawierających azbest można uzyskać dofinansowanie. Wystarczy złożyć w Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin odpowiedni wniosek.