Spotkanie z Anną Onichimowską w bibliotece

W dniu 24.04.2017 r. w Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie odbyło się spotkanie autorskie z Anną Onichimowską –poetką , prozaikiem , dramatopisarką , autorką książek dla dzieci ,młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych , telewizyjnych i filmowych .

Anna Onichimowska urodziła się w 1952 roku w Warszawie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała jako redaktor książek dla dzieci. W 1976 debiutowała w twórczości literackiej wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach Sztandaru Młodych oraz Kultury. Jej debiutem książkowym był zbiór wierszy „Gdybym miał konia”, wydany w 1980. Od 2014 r. mieszka w Szwecji.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Żurominie . Po oficjalnym powitaniu pani Onichimowska opowiadała o swoim życiu, twórczości oraz zamiłowaniu do podróży. Przybliżyła również pracę pisarza. Autorka zdradziła, iż przystępując do pisania książki należy dokładnie zbadać różne aspekty problemu. Każda powieść wymaga poświęcenia jej ogromnej ilości czasu oraz pracy, szczególnie gdy są to książki pisane dla młodzieży, w których często podejmowane są trudne problemy.

Znaczną część spotkania pisarka przeznaczyła na przybliżenie uczniom popularnego wśród młodzieży cyklu książek: „Hera moja miłość”, „Lot Komety” , „Demony na smyczy”. Pani Onichimowska porusza w nim trudne tematy współczesnego świata jakimi są m.in. uzależnienia, w tym narkomania, samotność, kryzys rodziny, a także ważne życiowe wybory przed jakimi stają młodzi ludzie. Pisarka przeczytała ciekawsze fragmenty zachęcając tym samym do zapoznania się z jej twórczością.